3 důvody, proč je káva zdraví prospěšná, a jak si ji vychutnat

Někdo si neumí bez kávy představit den. Pijete kávu hned ráno, abyste vůbec zvládli brzký start dne nebo se nabudila a vydrželi pracovat dlouho do noci? Jak si ale kávu pořádně vychutnat a udělat z toho požitkářský zážitek? Znáte 3 důvody, proč je navíc pití kávy zdraví prospěšné?

(Zdroj: giphy.com)
V roce 1647 se v Benátkch otevřela první kavárna a od té doby je káva nejvyhledávanějším nápojem na světě. Vždyť je to právě káva, co nás většinou postaví na nohy, chodíme na ni s přáteli a dokonce je to i jedna z prvních otázek, kterou z pravidla pokládáme návštěvě: „Dáte si kávu nebo čaj?“
Pití kávy by se dalo přirovnat k pití vína. Také máme několik druhů a profesionální degustace kávy je docela složitá disciplína, která se dá přirovnat k zatřiďovací degustaci partií vín.

Jak si vychutnat kávu

Na váš šálek kávy si najděte dostatek času, abyste kávu nemuseli vypít na ex jen jako povzbuzovač. Zapojte všechny smysly. Kávu si rozhodně lépe vychutnáte z pěkného hrnečku, který si vyhraníte pouze pro tento rituál.
(Zdroj: pinterest.com)
Vnímejte vůni už při samotné přípravě, jak vám káva provoní celý pokoj. Káva může mít různá aromata – skořice, čokoláda, hřebíček, mandle ale i květiny, dřevo nebo ovoce. Nebojte se nasát pravou atmosféru kávy.
První doušek kávy je stěžejní, nechte ji pozvolna rozplynout v ústech a vychutnejte si všechny fáze její chutě až do konce. Další specifické chutě pak přicházejí s polknutím kávy.
Vychutnejte si kávu u oblíbené knihy, při poslechu hudby nebo si zajděte s kamarádkou přímo do kavárny, kde si kávu vychutnáte i pohledem. Každý nápoj má svoji specifickou pěnu a barevné rozhraní.
(Zdroj: pinterest.com)

3 příznivé účinky kávy

1. Zlepšuje trávení

Káva podporuje tvorbu žaludečních šťáv a nakopne váš žaludek, aby něco dělal. Proto je dobrým pomocníkem při hubnutí, takže chcete-li si udržet štíhlou postavu, klidně si denně jeden šálek kávy dopřejte. Pozor však u žaludečních vředů nebo těhotných žen!
(Zdroj: giphy.com)

2. Pro lepší náladu

Podle odborníků jsou ideální denní dávkou tři šálky kávy, které vám zlepší náladu, zvýší vaši bdělost a podpoří soustředění. Ti se však nesmí přehánět.


3. Elixír mládí

Káva obsahuje až 1000 zdraví prospěšných látek, zejména antioxidantů, a to dokonce více než zelený čaj! Antioxidanty nám pomáhají bojovat s předčasným stárnutím, takže lze kávu považovat za elixír mládí.
A co vy, také máte rádi kávu? Je to pro vás rituál nebo každodenní rutina?
Separator image Posted in Zdraví.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *