6 rad, jak se vyhnout faux pas na plese

Již dnes se koná vyhlášený ples v Opeře. Jedná se o velkou společenskou, ale i módní událost. Budete moct vidět přehlídku krásných plesových rób i vybraného chování. Pravidla plesové etikety je však třeba dodržovat, ačkoli jdete „jen“ na maturitní ples či hasičský bál.

1. Dress code

Bohužel mnoho lidí o tomto slovním spojení nemá v dnešní době stále ani ponětí. A pak to podle toho také dopadá. Dress code je souborem pravidel v oblékání. Pravidla určují normy, které oblečení můžete nosit na společenské události, úřady nebo do zaměstnání.
Jedná-li se o velmi formální ples většinou je předepsaný dress code White Tie či Black Tie. Pro muže tento dress code předepisuje smoking a ženám dlouhé honosné šaty.

Takhle tedy ne!
Co se týče méně formálních plesů, o kterých jsem se zmiňovala výše, tak většinou převládá oblečení typu Coctail. Což pro nás znamená, že můžeme zvolit šaty jak dlouhé tak krátké. Samozřejmě s ohledem na věk a postavu. Muži si mohou vzít sako a kravatu.

2. Módní tabu

Na ples se nehodí kalhoty ani různé módní overaly, ať jsou jakkoli elegantní! Výjimkou zůstává dámský smoking, který si můžete vzít tam, kde je předepsán Black Tie.
Některé ženy si bohužel stále myslí, že silikonová ramínka nejsou vidět. Bohužel jsou! A je to největší módní prohřešek, takže si raději pořiďte podprsenku  bez ramínek. Někdy bývají košíčky všití přímo do šatů. Chcete-li mít odhalená záda, nikde nedávejte na odiv své spodní prádlo.

Nezbytnou součástí vašeho společenského oděvu jsou také silonky. Přijít bez silonek na společenskou událost může být bráno za pohoršující. Pokud volíte tělové punčochy, dejte si pozor na výběr správného odstínu. Špatně vypadají moc světlé i moc tmavé. Důležitý je také obsah lycry. Silonky mají vypadat jako vaše druhá kůže, ne oslňovat na dálku.

3. První dojem

Oblečení máme nažehlené a upravené, je tedy čas vyrazit. Ale ani ta nejhonosnější róba nedokáže zakrýt špatné vychování. Prvním krokem je dobře se uvést. Muž vede partnerku po své pravici. Pomůže jí z kabátu, uloží jej do šatny, a pak partnerku uvede do sálu.

Co se týče představování, má přednost žena. Ale také starší před mladším a člověk s vyšším společenským postavení. Muž představí sebe i ženu celým jménem. Ruku nejdříve podává žena, po té muž.

4. Zasedací pořádek a stolování

Na některých plesech může být součástí večeře. Pravidlem je, že začíná jíst nejváženější osoba -žena nebo ten, kdo je nejstarší. Během jídla neopíráme lokty o stůl a ženy sedí pouze na třetině židle, aby seděly vzpřímeně. A když upadne vidlička? V tomto okamžiku přestává být vaše, v žádném případě se pro ni nenatahujeme!

Co se týče zasedacího pořádku u stolu, sedáme si takzvaně na střídačku – muž, žena, muž, žena,.. Rozhovor bude lépe plynout a vyvarujete se rozděleným skupinkám. Rozhovor se dobře odvíjí od společnosti, takže je dobré mít okolo sebe lidi různého pohlaví a zajímavých skupin.

5. Tanec

Na plese se jistě nevyhnete tanci. První tanec patří partnerce. Další tanec může muž věnovat ženě sedící v okruhu přítomných. Nicméně musí mít svolení vaše i partnera dámy. Muž by však nikdy neměl jít tančit s jinou ženou, aby se nepostarala o svou dámu.

6. Všeho moc škodí

Platí to u všeho – u oblečení, líčení, účesu… Ale především také u alkoholu. Na ples přicházíme s noblesou a upraveni, takže bychom neměly odcházet za povyku a klopýtání. Alkohol konzumujeme tedy s mírou, abychom se v půlce večera neválely po stole nebo dokonce pod ním.

(Zdroj: onewed.com)
A s kým jsme na ples přišly,  tím také obcházíme. Partner je totiž povinen doprovodit svou partnerku nejen na taneční parket, ale i domu, ať už žijete každý jinde.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *