6 toxických návyků, které vám ničí štěstí

Máte nějaké toxické návyky? Zde je krátký seznam těch, v dnešní době, nejčastějších, který vám pomůže rozpoznat, máte-li nějaký špatný návyk, co je třeba se odnaučit.

Je až s podivem, kolik z nás trpí různými toxickými návyky, aniž by si je uvědomovali. Proto je ani nemohou přestat dělat. Je možné, že se zrovna nachází ve stavu popírání a namlouvání, aby měli pocit, že mají vše pod kontrolou.

Dříve, než se pustíme do rozpoznání těchto návyků, co myslíte, že je to „toxický návyk“? Jednoduše řečeno, je to jakékoli negativní a škodlivé získané chování.

1. Nadměrné pití

V dnešní stresující a uspěchané době je snadné začít pít alkohol. Pro mnoho lidí je běžné si po náročném dni večer sednout a relaxovat se sklenkou vína. Je to tak? Bohužel, je to snadný krok, jak se brzy z denního zvyku můžete pravidelně koupat na dně láhve.
Je třeba si uvědomit, že nadměrné pití alkoholu je toxický zvyk.Je škodlivé nejen pro naše zdraví, ale může mít nepříznivý vliv na naši paměť, kognitivní funkce, sociální dovednosti a bohužel i vztahy.

2. Přejídání

Dnešní komfortní stravování je také jednou z dalších pastí, do které lze v dnešní době spadnout. Dnes nemůže být nic jednodušší, než najít levné a rychlé občerstvení. Pokušení je všude kolem nás 24 hodin denně. Ale stejně tak jako pití alkoholu, může se i přejídání pomalu vplížit, až se jednoho dne ocitnete s nadváhou a všemi negativními vedlejšími účinky.

(Zdroj: pixmac.cz)

Pro šťastný život je zcela nezbytné mít zdravé a vyvážené stravování.

3. Přehnané cvičení

Možná ve svém okolí máte někoho, kdo žije v posilovně. Tráví tam veškerý čas dne. A to jen proto, aby byl stále štíhlý nebo „vyrýsovaný“. Přitom se před očima skoro rozpadá. Obsedantně kompulzivní cvičení je také neuvěřitelně škodlivý zvyk. Nejen že může přinést extrémní únavu, zranění a dlouhodobé zdravotní problémy, ale také celou řadu duševních chorob – úzkost, problémy ve vztazích a neexistující společenský život.

(Zdroj: pinterest.com)

Pokud vám toto zní povědomě: Snižte váš výkon a začněte si užívat život také v jiných zálibách.

4. Starosti

Každý člověk má starosti. To je normální. Ale někteří lidé jsou v tomto modulu chování naprosto zaseknutí. Pravdou je, že neustálé strachování a znepokojení je doslova zabiják. Je to destruktivní toxický zvyk. který ničí tělo, podlamuje energii, kazí spánek a brání nám dělat důležitá životní rozhodnutí.

Ale jako u většiny věcí, i odtud vede cesta ven. Pokud jste pesimista, požádejte o pomoc rodinu, přátelé nebo odborníka. Můžete znovu žít plnohodnotný a šťastný život.

5. Nakupování

Ano, nakupování je toxický zvyk. Říká se mu sopaholismus. Přehnaně nakupující lidé se snaží za každou cenu koupit štěstí. To bychom možná rádi všichni, bohužel však štěstí koupit nelze.

(Zdroj: pixmac.cz)

Pokud budete stále utrácet za nepotřebné věci, můžete se octnout v dluzích, ale také stále nespokojení s tím, co máte, což povede k dalšímu záchvatu nakupování.

Snižte tedy nakupování jen na věci opravdu nezbytné. Máte-li přebytek peněz a nevíte, co s nimi, můžete si je začít spořit, investovat nebo darovat na charitu. Pomůžete nejen sobě, ale i okolnímu světu.

6. Závislost na sociálních sítích

Pokud se necítíte dobře, když nemůžete několik hodin zkontrolovat dění na sociálních sítích nebo nemůžete nahrát 10 selfie za den, je pravděpodobné, že trpíte toxickým návykem na sociální sítě. Dalšími znaky jsou, že trávíte hodiny  bezmyšlenkovým prohlížením příspěvků, jste posedlí získáním nových „přátel“ nebo „lajků“. Máte pocit, že musíte do světa poslat každou drobnost, o tom co jste dělali. Posílat fotky vašich jídel nebo míst, které jste navštívili.

(Zdroj: pinterest.com)

Místo kontrolu sociálních sítích proveďte raději kontrolu reality a běžte ven. Setkejte se tváří tvář s vašimi přáteli v režimu ofline.

Tady máte stručný přehled toxických návyků, který může mít každý z nás. Taková je dnešní doba. Dobrou zprávou však je, že je lze s trochou vůle, cílevědomostí a pomocí vašich blízkých, snadno odstranit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *