7 složek v kosmetice, které škodí kráse i zdraví

Kosmetické výrobky jsou určené proto, abychom byly krásné. Co když ale místo, aby prospívaly, tak spíše škodí? Věděly jste, že některé složky v kosmetice mohou poškodit vaši kůži i zdraví?

Víte, že je více pravděpodobné vstřebání škodlivých látek přes kůži přímo do krevního oběhu než jejich požitím? A to nemluvím o lécích, ale o přípravcích pro krásu, které používáme každý den, jako jsou krémy, make-up, šampóny a mýdla.

1. BHA

BHA neboli butylhydroxyanisol je konzervační látka a stabilizátor. Jedná se o běžnou součást téměř všech výrobků k péči o pleť. Tato látka je označovaná jako karcinogenní. V některých zemích je dokonce její použití zakázáno. V Česku je povolena jako antioxidant v omezeném množství.

Škodlivost látky může nastat v koncentraci ve vyšší míře, při běžném použití by neměla být závažně zdraví škodlivá. Přesto však platí zvýšená opatrnost při používání této látky. BHA totiž také zvyšuje citlivost kůže na sluneční záření.

2. Parafíny

Paraffinum Liquidum je ropný produkt zpracováván pro kosmetické potřeby, stejně jako pro výrobu svíček, podlahových vosků, leštidel a krémů na boty. Prafíny nebo minerální oleje v kosmetice způsobují ucpávání pórů, což může mít za následek tvorbu akné a další související problémy. Podle čistoty parafínu může také dráždit pokožku. Zabraňuje dýchaní a přirozeným funkcím pokožky.

(Zdroj: pinterest.com)

V kosmetice můžete parafíny nejčastěji najít v make-upech, odličovacích přípravcích, lescích na rty. Pokud máte děti, prohlédněte důkladně složení dětské kosmetiky. Minerální oleje se totiž také nachází v dětských krémech, koupelích a olejíčkách.

3. Mastek

Víte, že azbest je škodlivý, ne? Mastek (talek) totiž ve své neupravené podobě může obsahovat azbest. Z mastku se vyrábí mastkový prášek používaný v sypké kosmetice (dětské pudry, pudry na obličej, stíny na oči, tvářenky, bronzery).

V minulosti mohly některé přípravky azbest obsahovat, dnešní legislativa nedovoluje, aby přípravky k domácímu použití azbest obsahovaly. Bohužel i zakázané složky Evropskou unií se mohou objevit v kosmetice z USA nebo Asie a dostat se na evropský trh.

(Zdroj: pinterest.com)

4. Parabeny

Parebny jsou běžnou složkou kosmetiky. Jsou přítomny 75 – 90 % ve všech kosmetických produktech dostupných na trhu jako konzervační látky. U parabenů bylo zjištěno, že se chovají stejně jako ženský hormon estrogen, což může způsobit některé procesy, jako je časný nástup puberty nebo rakovinu prsu. Studie také zjistily, že problém je v množství, v kumulaci parabenů, pokud používáme přípravků s parabeny více najednou. Je také známo, že mohou způsobovat alergické reakce.

5. Ftaláty

Ftaláty se obvykle používají pro změkčení některých plastů. Do kosmetických přípravků se tedy mohou dostat z obalů. Mohou se uvolňovat ze stěn obalů přípravků obsahujících alkohol.Způsobují alergie nebo astma, u dospívajících způsobují i neplodnost.

6. Formaldehyd

Tato látka se také používá v mnoha kosmetických produktech, aby se zabránilo růstu bakterií a je bohužel považována jako lidský karcinogen Mezinárodní agenturou pro výzkum karcinogenů nebo IARC. Může způsobit podráždění pokožky a alergické reakce a je zjištěno, že je škodlivá pro imunitní systém. Formaldehyd je přítomný v mnoha produktech, jako jsou šampony, kondicionéry, sprchové gely, laky na nehty a další přípravky k péči o nehty.

(Zdroj: pinterest.com)

7. Lauryl ether sulfát sodný a Sodium Lauryl Sulfate (SLES / SLS)

Jedná se o povrchově aktivní látky, které jsou přítomny v čistících produktech, jako jsou mýdla, šampony a čistící prostředky. SLS a SLES dráždí kůži, oči a plíce. Nicméně, jeden z hlavních problémů těchto složek je, že v kombinaci s ostatními látkami vznikají nebezpečné karcinogenní nitrosaminy.

(Zdroj: pinterest.com)

Ale nic není tak zlé, jak vypadá. Chce to zachovat klid a nevyhodit hned veškerou kosmetiku, kterou doma máte. Důležité je, pečlivě sledovat etikety a být informované. Pro kosmetiku platí povinnost uvádět složky v produktech podle mezinárodního názvosloví INCI, a to v sestupném pořadí. To znamená, že složky umístěné na konci seznamu, obsahuje přípravek méně, než kdyby byla umístěna na prvních příčkách.

Můžete také vyzkoušet přírodní kosmetiku. Nevydrží vám sice doma tři roky, ale řekněme si, kdo potřebuje kosmetický přípravek doma tak dlouho? Pokud si kosmetický přípravek pořídíte a vyhovuje vám, používejte jej TEĎ.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *