Madam Chic: Naučte se žít jako Francouzsky

Pokud si chcete užít volný den s knížkou, nohami nahoře a popíjení dobré kávy, určitě vás zaujme přejímá knížka pro radost o radostech života. Není totiž nic lepšího, než se naučit, jak si užívat život. A podle Jennifer L. Scott to nejlépe umí Francouzsky. Vše vám o tom poví v knize Madame Chic: Co všechno jsem se naučila v Paříži.

Kniha Co všechno jsem se naučila v Paříži je prvotinou americké spisovatelky autorky blogu The Daily Connoisseur Jennifer L. Scott. V Americe vyšla kniha v roce 2011, do češtiny byla přeložena o 3 roky později. Kniha vypráví, jak už název a podtitul napovídá, o francouzském stylu života.

 

Francouzsky mají nenucené chování, jsou sebevědomé a vyrovnané. Jejich oblečení má vždy šmrnc, nosí se jako královny a jsou viditelně šťastné. Znají svou moc, přednosti, hranice i slabosti.

 

Hrdinka knihy Jennyfer, se kterou se autorka ztotožňuje, jede na výměnný pobyt do Paříže. Účelem mělo být zdokonalení jazyka. Jennyfer si však při pobytu v Paříži a u famille Chic naučí daleko víc. Pouhý půl rok strávený v Paříži ji změní k nepoznání. Ovlivnil ji natolik, že se o to rozhodla podělit s ostatními ve své knize Madam Chic. Kniha je rozdělena do 20 kapitol, do kterých Jennyfer shrnuje užitečné rady a tipy, které při pobytu v Paříži pochytila, především tedy od Madam Chic.

 

Jennifer L. Scott
Hned první kapitola je věnovaná jídlu a pohybu, jelikož je známo, že Francouzsky rády vaří, nakupují a jedí. Snídaně a večeře jsou pro ně rituálem. I přesto však mají ve většině případů skvělou postavu, aniž by svá těla trápily ve fitku. Pohyb totiž patří k jejich každodennímu životu. A svou figuru umí nosit přesně takovou, jakou jim příroda nadělala. Dietou se netrápí, přesto je nikdy neuvidíte ležet na gauči a bezmyšlenkovitě pojídat chipsy.

 

K Francouzkám také neodmyslitelně patří styl a krása, čemuž je věnovaná druhá kapitola. Jejich šatníky jsou malé a pouze s garderóbou o deseti kusech. Nenechávají si to lepší „na potom“ – nosí vždy krásné a kvalitní oblečení právě TEĎ, ať jdou kamkoli nebo jsou prostě jen doma.
Během pobytu v Paříži jsem přišla na to, jak krásné je mít ve skříni jen deset kusů oblečení. Všimla jsem si, že Francouzi, s nimiž jsem se pravidelně setkávala (většinou profesoři, prodavačky a samozřejmě obě rodiny Chic i Bohemienne), nosí pořád dokola stejné oblečení – beze studu a s velkou noblesou. – str. 49
Hodně také věnují péči o svou pleť. Jsou vždy upravené a krásně nalíčené, ovšem tak, abyste to nepoznaly. Používají především Non Make-up Look. K tomu patří dobře padnoucí účes a správné držení těla. Pro Francouzsky je nejdůležitější „cítit se dobře ve své kůži, ať se děje, co se děje“.

 

Třetí část je věnována tomu „Jak dobře žít“. Naučí vás, jak nenechávat dobré věci „na potom“ a užívat vždy jen to nejlepší pořád. Proč si například schovávat porcelánové nádobí na výjimečné chvíle, když každý den může být výjimečný.

 

Pokud vás v knize, některé tipy zaujmou, lze se k nim jednoduše vrátit, díky dobře členěným kapitolám. Navíc na konci každé kapitoly máte ozdobný rámeček, kde najdete v bodech ty nejužitečnější tipy.

 

 

Můj názor

Kniha je čtivá, a jak už jsem psala v úvodu, výborně se hodí pro volné chvíle a příjemný odpočinek. Užitečné rady propojené s příběhem hlavní hrdinky z knihy činí milou, zábavnou knížku. Je jen na vás, co si z knihy odnesete. Zřejmě se nestanete Francouzskou po jednom přečtení. Myslím, že to ani autorka nezamýšlela. Ale třeba se naučíte více si užívat života, nenechávat si pěkné věci „na potom“ a budete se mít i více rády. Myslím, že to je hlavní účel knihy. Vidět svět jinýma očima.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *