Nebuďte špindíry! 8 základních hygienický návyků

Správné hygienické návyky – pro někoho to může být samozřejmost, pro někoho naopak velká neznámá. Problém občas nebývá zda vůbec, ale spíš jak často. Magazín 2K pro vás připravil 8 základních hygienický návyků.

1. Kabelky

Kabelku nosíte kamkoli, a také si jí téměř kdekoli pokládáte. Veškeré nečistoty si pak vlastně nosíte i domu a kabelku klidně položíte třeba doma na stůl! Ideálně byste ji měly každý týden přečistit dezinfekčním ubrouskem.

2. Mobilní telefon

Rozžhavený mobilní telefon bývá rodištěm pro veškeré bakterie a viry. Američtí vědci odhalili 7 tisíc různých bakterií na 51 vzorcích mobilních telefonů. Proto nezapomeňte ani váš telefon pravidelně otírat antibakteriálním ubrouskem. To samé platí i pro vaše tablety, notebooky, klávesnice a myš u počítače!

(Zdroj: pixbay.com)
(Zdroj: pixbay.com)

3. Podprsenky

Podprsenku je vhodné prát po každém 2 – 3 nošením, neboť kolem prsou se také často potíte. Máte-li strach, aby vám při častém praní podprsenka dlouho vydržela, perte ji nejlépe v ruce a nechte vždy rovnoměrně rozloženou uschnout. Nepoužívejte ani aviváž a střídejte pravidelně alespoň 3 podprsenky.

4. Denim

Jak často perete vaše džíny? Podle jejich návrhářky Donny Idy by to mělo být po každém pátém nošení. Džíny neprat na třicítku, ale ideálně spíše ve studené vodě, aby se déle zachovala jejich barva.

(Zdroj: wikimedia.com)
(Zdroj: wikimedia.com)

5. Povlečení

Největším rodištěm roztočů je povlečení, jelikož za noc vypotíte litry potu a ztratíte miliony kožních buněk, a to oni  přímo milují. Povlečení byste tedy měli měnit nejlépe každé 2 – 3 týdny. Vaše prostěradlo pak jednou týdně. Veškeré lůžkoviny pak perte v pračce na šedesátku, abyste zahubily roztoče.

6. Polštáře a matrace

Polštáře a matrace jsou na tom stejně jako vaše povlečení. Podle vědců tvoří třetinu obsahu polštářů a matrací roztoči, pot a kožní buňky! Proto nezapomínejte jednou za měsíc prát i své polštáře. Matrace čistěte minimálně jednou ročně. Pokud jsou zabalené do pouzdra, tak jej vyperte a povrch matrace otřete mokrým hadříkem.

7. Ručníky a osušky

Ačkoli se do ručníků utíráte vždy voňavé a vymydlené, tak i přes to je váš ručník doslova inkubátorem pro veškeré mikroorganismy. Odumřelé buňky kůže a vlhké prostředí jim totiž velmi svědčí. Ručníky a osušky tedy měňte každé 3 dny a perte na 60°. A pamatujte, o svůj ručník se nikdy s nikým nedělte!

(Zdroj: wikimedia.com)
(Zdroj: wikimedia.com)

8. Utěrky

Největším ložiskem bakterií bývá utěrka, a to dokonce více než záchodové prkénko! S utěrkou utíráme v kuchyni nádobí, linku, sporák, stůl nebo dokonce i umyté ovoce, takže k nákaze může dojít raz, dva. Proto utěrku perte nejlépe hned po větším použití nebo každé 2 dny na 60°.

A jak jste na tom vy? Jaký máte pohled na tyto hygienické zásady a návyky?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *