TOP 10 esenciálních olejíčků a jejich účinky

Vůně s námi dokáží divy. Mohou nám navodit příjemné pocit, uvolnit napětí a léčit nemoci. Naopak při špatné aplikaci mohou způsobit bolest hlavy a pocity nevolnosti. Magazín 2K pro vás proto TOP 10 esenciální olejíčků a jejich účinky.

V dnešní době můžeme najít mnoho produktů od sprchových gelů po voňavé svíčky s označením „aromaterapie“ na obalu. Je však podstatný rozdíl mezi kosmetickou parfemací a čistou vonnou silicí. Můžou sice vonět stejně, ale esenciální oleje mohou mít na tělo i mysl léčivé účinky. Proto je důležité vybrat si opravdu kvalitní esenciální olej.

Je mnoho způsobů, jak esenciální oleje použít – nakapat do aromalampy nebo do difuzéru, pro léčbu je můžete dát do teplé koupele nebo zkusit přímo inhalovat. Výborné jsou také k masáži. Pamatujte, že při aplikaci na kůži byste vždy měly aroma olejíčky používat v koncentrované podobě. Smíchejte je tedy nejdříve s některým rostlinným olejem jako je mandlový, jojobový či kokosový. Do vodní lázně ke koupeli aroma olejíček smíchejte zase třeba s mlékem či medem.

A zde je 10 éterických olejů, které poskytují fantastickou přírodní alternativu k léčbě nemocí a mnoho dalšího.

1. Tea Tree

Tea Tree olejíček je jedním z nejužitečnějších aroma olejíčků, které doma můžete mít. Má antimykotické, antibakteriální a antivirové účinky. Tea Tree je výborný jako antiseptikum k léčbě drobných poranění. Ve směsi s levandulovým olejem může pomoci proti bolestem hlavy. Nebo můžete smíchat Tea Tree se šampónem či kondicionérem a podpořit tak léčbu lupů.

Použití: akné, dermatitida, ekzémy, opary, plísně nehtů, kousnutí hmyzem, bradavice, lupy, hemeroidy.

2. Citrón

Citronový esenciální olej má výborné vlastnosti, jak zlepšit ovzduší u vás doma, ale působí blahodárně i na tělo a mysl. Může být použit jako velmi účinný lék proti knadinóze. Zkuste přidat 2 kapky citronového olejíčku do vody na podporu metabolismu a hubnutí. Místo chemických čistících prostředků použijte zředěnou citronovou silici s vodou a použijte jej například při úklidu vaší kuchyně.

(Zdroj: wikimedia.org)
(Zdroj: wikimedia.org)

Použití: kvasinková onemocnění, lupy, stres a úzkost, špatný dech, stimuluje lymfatický systém, podporuje trávení a hubnutí.

3. Máta

Máta byla po staletí používána k léčbě poruch trávení, zmírnění koliky, plynatosti, pálení žáhy a bolestí hlavy. Mátový esenciální olej podporuje bdělost, je tedy výborný za jízdy autem. Máta také odpuzuje hmyz, takže vám doma může pomoci zbavit se komárů nebo pavouků. Smíchejte pár kapek esenciálního oleje s vaším tělovým mlékem a jednoduše tak získáte účinný repelent.

Použití: špatné trávení, pálení žáhy, bolesti hlavy, nevolnost, únava, deprese, kašel, bolest v krku, snižuje chuť k jídlu, působí proti hmyzu.

4. Levandule

Levandule je jeden z nejpopulárnějších esenciálních olejů. Levandulový olej neslouží jen k uvolnění od napětí a stresu, ale také zklidňuje onemocnění dýchacích cest a má přirozené protizánětlivé schopnosti. Urychluje hojení ran a napomáhá proti vzniku jizev. Běžně se také používá k péči o chodidla.

(Zdroj: pixabay.com)
(Zdroj: pixabay.com)

Použití: popáleniny, rány, onemocnění dýchacích cest, poruchy spánku, bolesti svalů, bolesti hlavy, repelent proti hmyzu, akné, hmyzí štípnutí, kožní vyrážky.

5. Oregano

Oregano se běžně používá do italských a mexických pokrmů, ale věděli jste, že esenciální olej z oregana má antiseptické, antimykotické a antibakteriální účinky? Je to silný antioxidant a může zastavit infekci močových cest. Přidejte pár kapek do mléka nebo džusu k léčbě parazitárních infekcí. V boji proti plísňovým onemocnění nehtů naopak přidejte několik kapek do teplé vody a na 10 minut namočte vaše nohy či ruce.

Použití: plísňové infekce, trávení, bolest v krku, stres, nervozita, modřiny, herpes, bradavice.

6. Kadidlovník

Kadidlovník je starověká rostlina, jejíž esenciální olej se používal pro duchovní spojení nebo k léčbě imunitního systému. Pokud esenciální olej z kadidlovníku smícháte z přípravky na pleť, získáte tak krásnou a zdravou pokožku. Zabraňuje tvorbě akné. Kadidlovník také podporuje celkovou duševní pohodu a zdravý imunitní systém. Můžete jej použít k léčbě popálenin, odřenin a vyrážek.

(Zdroj: wikipedia.org
(Zdroj: wikipedia.org

Použití: akné, jizvy, popáleniny, řezné rány a odřeniny, bodnutí hmyzem, stres, úzkost, záchvaty paniky, deprese, nespavost, astma, alergie.

7. Heřmánek

Heřmánkový esenciální olej se používá již od středověku a je známý pro své uklidňující účinky. Bylo zjištěno, že heřmánek je velmi účinný v boji proti depresi a odstraňování pocitů smutku. Heřmánek má skvělé relaxační schopnosti a může také pomoct zmírnit menstruační cyklus.

Použití: PMS a menstruační cyklus, menopauza,  deprese, stres, kožní problémy, vysoký krevní tlak, rány, poruchy trávení, artritida, bolest svalů.

8. Skořice

Skořice je výborná nejen v jablečném koláči, ale také jako éterický olej – destilovaný z exotického jehličnatého stromu rostoucího na Srí Lance – má skvělé léčivé účinky. Dokáže odstranit mnoho patogenních organismů, inhalace zlepšuje mozkovou činnost, zahání stres, úzkost a podporuje paměť. A řekněte, kterou jinou vůní byste si provoněly byt na Vánoce?

(Zdroj: pixabay.com)
(Zdroj: pixabay.com)

Použití: bolesti, poruchy trávení, zlepšují krevní oběh, infekce močového měchýře, stres, úzkost, kožní onemocnění, akné, vnitřní a vnější infekce, diabetes.

9. Eukalyptus

Již od pradávna je esenciální olej z eukalyptu používán pro své antiseptické vlastnosti. Olej se destiluje ze sušených listů jehličnatého stromu eukalyptus rostoucího v Austrálii. Je to místní tradiční lék, které původní Australané používali na léčbu tělesných bolestí, tlumení horečky a nachlazení.  Pokud trpíte artritidou, astmatem, nachlazením, bolestí hlavy, zánětem nosních dutin, únavou nebo bolestí svalů jednoduše přidejte 2 – 2 kapky do koupele.

Použití: nachlazení, astma, artritida, bolesti hlavy, únava, bolesti svalů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *